View Mobile Site

Bulldogs defeat East Union in Nor Cal Classic

Text Size: Small Large Medium
Bulldogs defeat East Union in Nor Cal Classic

East Union shortstop Izabella Owen throws to first Thursday in an 8-0 win over Notre Dame-Belmont in second-round platinum-bracket action on the NorCal Classic at the Tracy Softball Classic.

Photo by WAYNE THALLANDER/


POSTED April 21, 2017 1:12 a.m.

The East Union High softball team opened the Nor Cal Classic Thursday with a 6-1 loss to host Tracy in the Platinum Bracket.

“(The Bulldogs) are tough team – they’ve beaten us twice this year,” said Lancers coach Brian Goulart.

Danyelle Godoy led East Union (15-2) with two hits against Tracy (16-1).

In the second game, the Lancers were back to their winning ways, dropping Notre Dame of Belmont, 8-0.

Alexis Erich led the attack with two hits including a two-run triple off the wall. Izabella Owen and Allie Tajii, who doubled, had two hits each.

Now in its ninth year, the Nor Cal Classic is one of the biggest softball tournaments in Northern California, with games being played in four different sites in Tracy.

East Union will return to action on Saturday, playing a scheduled 11:30 a.m. game against a team still to be determined at the Tracy Complex.

Tennis

Manteca 9, East Union 0

The first-place Buffaloes wrapped up Valley Oak League play Thursday by capturing this makeup game against the Lancers.

“The guys have work hard and they should be proud of the effort that they put in. There were many grueling hours but their hard work paid off,” said Manteca coach Frank Fontana.

The Buffaloes (14-0 VOL, 15-6) won all six singles matches in straight sets.

No. 1 player Solman Aniss topped East Union ace Jake Kramer (6-0, 6-1), Si Hao Tang defeated the Lancers No. 2 player Hector Romero (6-1, 6-1), Manteca No. 3 Yok Eyh Ma rolled past Matthew Vadachira (6-2, 6-1), Yok Whai Ma stopped East Union No. 4 player Jeffin Abraham (6-0, 6-1), the Buffaloes’ Joseph Poncini bested No. 5 EU player Ryan Austin (6-2, 6-3) and No. 6 player De’Angelo Caldera was victorious over the Lancers’ John Thomas (6-0, 6-1).

Manteca also won all three of the doubles matches via forfeits.

The Buffaloes will take part in the singles and doubles tournament action scheduled for Tuesday and Thursday.

 

Golf

Sierra 235,

Lathrop (disqualified)

The Sierra High boys golf team defeated Lathrop in Thursday’s Valley Oak League match via disqualification at the Old River Golf Course.

The Spartans played shorthanded once again, fielding four players.

However, Lathrop ace Christian Guzman was again the bright spot, earning medalist honor by carding a 3-over-par 39 in the nine-hole course.

Jackie Thai, who is the Timberwolves’ No. 5 player, fired a team-best 43, with No. 3 Damien Simon (45) finishing two strokes back.

Rounding out the scoring for Sierra (5-8 VOL) were No. 1 Evan Brazell (48), No. 4 Michael Erdman (49), and No. 6 Antonio Samson (51).

 

Sophomore baseball

East Union 8, Sierra 3

Held scoreless through four, trailing 3-0 the Lancers exploded for five runs in the fifth and added three more in the seventh.

Anthony Contreras did a standout job on the mound and at the plate, pitching six innings with two strikeouts while giving up just one walk and one earned run. Josh Grabowski came on in the seventh and didn’t allow a hit, striking out one and walking two. 

Evan Heath was 3 for 4 with three RBI for East Union and Sammy Nieves was 2 for 3.

 

Track and Field

Boys

Weston Ranch 69,

Manteca 57

Girls

Manteca 94,

Weston Ranch 38

Josue Nunez (400 meters), Ishmael Ramirez (triple jump) and Ascari Johnson (high jump) finished first for the Manteca boys.

Kaley Miller (100 hurdles, 100, anchor on 4x100 relay), Julia Moreno (400, long jump, 4x100 relay), Brianna Rodriguez (800) and Kat McVeigh (300 hurdles) and JulieAnne Eavenson (shot put, discus) were first-place finishers for the Buffaloes girls.

 

Frosh-soph Boys

Manteca 84

Weston Ranch 32

Frosh-soph girls

Manteca 108,

Weston Ranch 9

Edwin Padilla (300 hurdles, 110 hurdles), Eliseo Casillas (1600, 800) and Nathan Schatmeier (400) won events for the Manteca boys as did Abigail Arias (100, 200), Olga Perez (300 hurdles), Malana Sagapolu (high jump, discus) and Ana Marie Medina (shot put) for the girls. 

Commenting is not available.

Commenting not available.

Please wait ...